Nasıl lif eve ulaşır


Biz eve düğüm optik elyafın bağlanması, takımlara Paris bölgesinde bir operatör eylemi izledi. Bir ağ en az 50 yıl dayanacak şekilde dizayn.

Paris yakınlarındaki Viroflay Versay arasındaki sınırda Sabah. bekleyen kaldırıma koydu optik fiber dev bobinler yeraltı konuşlandırılacak. İlk adım, fiber ve en az 100 Mbit / s arasında bir bağlantı hızı ile yarar ve çok yüksek hızda sakinleri bağlanmak için kullanılır. Fakat yol işlemi sonlandırmadan önce uzun. Biz Portakal ekipleri şu incelemişlerdir bir yolculuk.

Optik fiber kablo makarası.01net.com- Optik fiber kablo makarası.

sonuna kadar fiber uç yüklemek için en uzun

Saç ışık hızına bilgi aktarır olarak optik elyaf, bir cam ipliği olarak incedir. çeşitli teknolojiler vardır. En güçlü boyunca sözde FTTH (eve kadar fiber) ya da lif deposudur. O eve fiber dağıtmak için gerektirdiğinden diğerlerinden daha uygulamak daha pahalı ve karmaşıktır.

o ölçeklenebilir olduğu için aynı zamanda en dayanıklıdır. O bile daha yüksek hızlara ulaştığını gelecekte diğer standartta desteklemek mümkün olacak. biz hemen gururla Jean-Bernard Dognon, Yvelines Orange ve Val d'Oise müdürü lif açıkladı "Biz inşa ediyoruz bu yeni ağ, bir sonraki elli yıl, yani". Bu zeminde faaliyet gösteren teknik ekiplerinin titizlik açıklar.

Ağın merkezinde Dalış ...

NRO, optik bağlantı düğümü ağ çekirdek. O anda birkaç kasaba sakinleri hizmet veren tüm sinyalleri (Internet, televizyon, telefon) terk bu binadan oldu.NRO şu duvara geçmesi fiber optik kablolar sokağa açın ve ardından daha ileri aboneye hizmet etmek.01net.com- fiber optik kablolar NRO sokağa açmak için o duvara geçmesi ve daha sonra daha ileri aboneye hizmet vermektedir.

NRO bir OLT (Optik Hat Terminali), ulusal grid operatörünün toplama ve erişim ağı arasında bağlantı sağlayan bir cihaza ev sahipliği yapmaktadır. Bu hareket memuru denilen bir odada yüklenir.NRO içinde ayırıcı.01net.com- NRO içinde distribütörü.

OKT kartları ve bağlantı noktalarıyla meyveler şeklindedir. "Bir liman 64 müşterilere güç sağlar. Bir OLT 16 kartları ile, 16.000 müşteriye hizmet verebilir. 40 ile 40 santimetre oldukça dar bir alanda tüm "Jean-Bernard Dognon belirtiyor.Bir OKT (Optik Hat Terminali)01net.com- Bir OKT (Optik Hat Terminali)

Evinize şebekenin çekirdek

Lambda aboneleri çoğunlukla mimari GPON (Gigabit Pasif Optik Ağ) arasında değişir. Yani, aynı elyaf ve taşıma veri için bir ışık sinyali taşıması anlamına gelir. Ama herkes o sadece bilgi almak için onun iniş kendi fiber uç yarışı atamak görür.altyapının bir GPON türü.DR- GPON altyapısının türü.

elyaf yolu

NRO nedenle abonelerin evlerine doğru kabloların binlerce bırakın. biz onlara ulaşmadan aşağıda çizimde gösterildiği gibi, hala birkaç adım vardır. NRO önce, kırmızı, toplama ağının operatörüdür. erişim ağının ilk kısmı, mor, "ulaşım" denir ve SRO (optik alt dağılımına) için Nro olacaktır. İkincisi, mavi, "dağıtım" olarak adlandırılır ve ORS PTO (Optik Sonlandırma Noktası, abone bulunan) olacaktır. Yol boyunca, elyaf PBO (Point Optik bağlama) içinden geçer, genellikle kat veya ev yakın yerleştirilir.

NRO optik fiberin geçiş'abonné.Oise THD- NOR aboneye fiber optik yolu.

SRO de NRO, bu sivil dahiler var olan yeraltı altyapısı üzerinden kablo çekmeye ihtiyaç duyulduğunu 70'lerde yüklü telefon hatlarının bakır ağının kolları söylemektir.

Operatörler aynı anda iki oda tarafından fiber harcıyorlar.01net.com- Operatörler aynı anda iki oda tarafından fiber harcıyorlar.bir oda ile lif kaynaklar gerektiren, her 1 ila 2 kilometre açmak için kullanılır.kollu açık oda içinden fiber optik kablolar geçmelidir.01net.com- bu fiber optik kablolar geçmesi gereken kollu bir açık oda.Bu aynı zamanda havuzlaması dolap veya nokta alan havuzlaması (PMZ) olarak adlandırılan optik alt distribütöre giderek açar.Bir kabin veya havuzu alanı konsantrasyonu noktası (pmZ) '.01net.com- bir dolap ya da havuzu alanı konsantrasyonu noktası (pmZ) '.Bundan başka, bir optik dallanma noktası (PBO) bir direğe veya ön yapının yükseltici, havada evlere yakın monte edilir.Operatörler s'apprêtent à faire passer la fibre par la colonne montante d'un immeuble.01net.com- Operatörler bir binanın yükseltici lifi geçirmek hazırlanıyor.

Bir binanın durumunda, o zamanlar aboneye gidilecek tek kalır. "Biz çeşitli aşamalarında lif geçmek ve biz beş ve altı daireler arasında hizmet verebilir küçük optik terminatör kuracak," Jean-Bernard Dognon açıklıyor.
Ayrıca her aboneye ait fiberi eve taşıyan ve ona kutuyu bağlanacak bir fiber optik soketi yüklemelisiniz. o akıntıya karşı yapılmadığı Son olarak, LAN, sokakta bağlantı noktasına bağlanması gerekir ...

ziyaret'abonné, il faut notamment raccorder la fibre à la box.01net.com- abone de kutusuna elyaf da dahil olmak üzere bağlı olmalıdır.

toprakları aşağıdaki farklar

Fransa dağıtım belirli türde bir belirleyici bölgelerin üç kategori geliştirmiştir unutmayın. Dahil:

  • Yoğun alanları, özel girişim sözde: tüm büyük entegre operatörler paralel olarak kendi ağını kullanmaya başladı.
  • orta yoğun alanlar AMII (gösteri için yatırım Çağrısı) bilinen: Portakal ve SFR dağıtımları paylaştı. diğer operatörler eş finansman yatırımları bulunmaktadır. Gittik Versay, orta yoğunluklu alanındadır.
  • RIP (Kamu Girişimi Ağları) seyrek nüfuslu kırsal alanlarda ve genellikle de: yerel otoriteler bir operatör tarafından kendi ağ kurmak için devlet desteği alıyorsunuz.
Versailles eylem İki teknisyenler.01net.com- Versailles eylem iki teknisyen.

Sürprizler ve kaçınılmaz gecikmeler

Dıştan dağıtma lif nedenle kolay görünüyor ancak sürecin çeşitli nedenlerle uzatılabilir. Bu öncelikle kanal ve boru durumuna bağlı olabilir. "Sürprizler vardır. Cadde üzerinde, bazen profesyonel mühendislik çalışması gerektirir görüyoruz. ortak kullanım alanları bazen değişiklikler gerektiğini devremülkler de aynı şey "Jean-Bernard Dognon söyledi. Sadece devremülkler de, iş zemin ve bina sayısına bağlı olarak bir veya iki hafta sürebilir. Ve bir ucunda, yine de abone randevu ve çizgiyi aktif hale getirmek için evini girecektir.

Ama aynı zamanda birçok idari gecikmeler yaşanmaktadır. binalarda, ağlar serbest rekabet ilkesini sağlamak için paylaşılır. ARCEP dayattığı üç aylık ticaret dondurma zaten alt distribütör onun lif ağını bağlamak için herhangi bir operatör için zaman tanımak. Bir bina operatörü ile anlaşma imzaladıktan sonra geri çekmek için bir özellik yöneticisi dahil olmak üzere idari gecikmeler dışında.

30 Haziran 2017 'de, ARCEP 2600000 abonelikleri işgücü dahil FTTH neredeyse dokuz milyon hak konut oluşturdu. 2022 yılına lif haline getirilmesini yaklaşık 30 milyon Fransız evleri ve tesislerinde halen vardır.