Hayır, Ikea 500 € hediye çekleri sunmuyor


Şu anda WhatsApp üzerinde dolaşan mobilya mağazasında ücretsiz kupon sarkan Sahte yarışma. Dikkat aldatmaca!

"Merhaba, IKEA herkese ücretsiz iyi 500 Euro sunuyor." Sen de bugün WhatsApp bu mesajı almış olabilirsiniz. Güvendiğiniz ve bazen bir haber grubu içinde, sen yem alabilir ve onunla birlikte gider linke tıklayın kişileriniz biri tarafından gönderildi. Ama bu bir aldatmaca düz götürecektir.

kimlik avı denemesini ilk mesaj.01net.com- kimlik avı denemesini ilk mesaj.

Kimlik avı çok aşamalı

Ancak sürecin oldukça dolambaçlı edilir. Biz ilk bağlantıyı açmak zorundadır. Bir pop-up pencere Tamam 'ı isteyen bir kutlama mesajı ile görüntülenir. Sonra sahte bir siteye Ikea yönlendirilir için Kendi cümle de değil.

İkinci mesaj.01net.com- İkinci mesaj."Eğer IKEA bulundun mu gibi Sen işareti dört soru ile bir form üzerinde kara? ". Sahte anketi.01net.com- Sahte anketi.

Daha sonra sosyal ağlarda kişilerin 15 ile ilk mesajı paylaşmaya yöneltti. Sen (nihayet!) Almak özgür kupon var bir onay. Sadece profilinizi tamamlamak ve banka bilgilerini girmeniz gerekir. manevra banka hesabınıza kesmek ve kendinizi diğer kurbanları kontamine yapmak, kimliğinizi çalmak için kişisel verileri kurtarmak için üç hedefi vardır.

adım sayısı bir banal, çevrimiçi bankacılık doğrudan bağlanmak için teklif daha sofistike phishing e-posta hale nedenle.

Birçok şüpheliler ipuçları

banka bilgileri aşamasına gelmeden önce, henüz birçok işaretler bu bir aldatmaca olduğunu göstermektedir. tehlikede 500 Euro toplamına ek olarak dürüst olmak gerekirse çok yüksek görünüyorsa, zaten gösterilen URL iki düzensizlikler vardır. IKEA kelimesi ancak Kiril başında resmi polis ile yazılmaz. Bu mevcut bir alan adını kullanması ancak orijinalinden farklı bir alfabeyle aslında karıştığı "eşyazımlı saldırı" olarak adlandırılan bilinen bir uygulamadır. IKEA Fransız sayfaları her zaman ikea.com/fr sinde yer alırken Ayrıca sayfası adresi, .com / Eh biter.

Sahte sitesi oldukça yoksulluk ve logo tasarımı olmadan sunar. sizi uyarmak gerekir diğer öğeler, çeviri kabaca yapıldığını kanıtlamak Fransızca birçok hatalar. İlk mesajdan itibaren, kelimelerle işaretlenir "tıklayınız kaçırmayın." Bu "Kalan kuponları: 162" "ilk ankete katılmak Lütfen" veya devletler araştırmada kötü "Eylem sadece bugün" ve

IKEA aldatmaca için her türlü girişimi hatırlatır Son olarak, şirket asla WhatsApp üzerinde iletişim kurar. QED.