15 minut z Rasmus Lerdorf, PHP twórcy

Rasmus Lerdorf
Rasmus LerdorfC'est w 1994 Rasmus Lerdorf wynalazł PHP, pierwotnie osobisty projekt, aby lepiej zarządzać swoją stronę internetową. Chociaż PHP oddech w tym roku jego piętnasty świeca, jest on stosowany na stronach internetowych osób trzecich. Czy Yahoo, Facebook, lub stron rządowych, PHP zyskał w sprzęgania z bazy danych. WordPress Drupal Joomla Gallery i poprzez wiele projektów open source, które przyczyniły się do zagęszczenia społeczność programistów.

Z okazji Forum PHP 2010 organizowanego przez Stowarzyszenie AFUP (francuski PHP użytkowników), a obecnie odbywają się w Paryżu, spotkaliśmy pana Lerdorf który powraca do początków języka i jego ewolucji.

Po utworzeniu języka PHP, aby rozwiązać osobisty problem, jakie były twoje motywacje do dystrybucji open source?

Rasmus Lerdorf: Och to było lenistwo! Właściwie miałem przyjść do punktu, w którym nie mogłem sobie poradzić wszystko. Deweloperzy narzekali i poprosił mnie, aby zmienić dowolną część kodu. To była ciężka praca. W końcu było tak dużo łatwiejsze do dystrybucji i niech inni się zmienić.

Czy czy też nadzieję, że PHP doświadczy takiego sukcesu?

RL: Nie, nie miałem żadnego planu i wizji. PHP zawsze była bardzo pragmatyczne i nigdy bym nie pomyślał, że jedna trzecia stron internetowych będzie używać w przyszłości. Wszyscy zaczęli korygowanie fragmentów kodu tu i tam iw końcu stał się bardzo popularny. Wiesz, nie można zaplanować taki sukces.

Jaka jest twoja rola dzisiaj w rozwoju PHP?

RL: Istnieje wiele fragmentów kodu, które nawet nie wiedzą. PHP stał się tak szeroko, że nie mogę dać mojej zgody wszystkich inicjatyw rozwojowych. Programiści znający niektórych projektach wspierania same decyzje. Z mojej strony, staram się rozwiązywać konflikty. Ja również udzielać porad i oferuje podejść.

Jakie są twoje najnowsze dzieło?

RL: Obecnie pracuję dla WePay rozruchu. I rozwijać OAuth API. Przedtem Planchais na APC (NDRL: Alternative PHP Cache) do zarządzania danymi buforowania. Zawsze pracował na porcje kodu PHP.

Jakie są projekty opracowane w PHP, które można znaleźć najbardziej interesujące?

RL: To jest trudne, istnieje tak wiele iw wielu różnych dziedzinach. Byłem pod wrażeniem społeczności Drupala. Ponadto, niektóre prace WordPress są bardzo interesujące, zwłaszcza ich podwójna strategia WordPress.org i WordPress.com.

Jest to także fascynujący projekt, CrisisCamp, który umożliwia programistom federate i zarządzania katastrofami naturalnymi. To jest coś fantastycznego, że rzeczywiście rozwiązuje problem. Albo w PHP jest językiem, jest to narzędzie jako system operacyjny, ale ostatecznie możemy robić niezwykłe rzeczy.

Jeśli ktoś wierzy luki baz wznoszone przez rząd Stanów Zjednoczonych, 30% luk w oprogramowaniu są spowodowane aplikacji PHP. Czy uważasz, że jest to problem występujący w nauce języka i dobrej praktyki?

RL: PHP jest bardzo łatwo dostępny język i początkujących zacząć od uczenia się go na inny jak Python lub Perl. Języki te są następnie wykorzystywane przez doświadczonych programistów, którzy nie popełniają błędy. PHP pozwoli każdemu na łatwe projektowanie pomysł i umieścić go w Internecie szybko.

Jednak nie możemy zrobić coś, co jest zarówno dostępne, ale również wymagają głębokiego uczenia się uniknąć błędów. Prawdopodobnie mogliśmy zrobić lepiej w tym kierunku, ale to wymagałoby ograniczenia w funkcjonalności. Więc musimy zachować dobrą równowagę, ponieważ rozwijamy bardziej obszernych rzeczy, tym mniej są one łatwe do uchwycenia. Czasami zatrzymał się kilka projektów właśnie dlatego, że stały się one naprawdę dostępne.

Pracować siedem lat w Yahoo! Jaka była twoja rola w firmie?

RL: W ciągu pierwszych trzech lat mam za zadanie migracji do PHP. Yahoo była konglomeratem 35 spółek przejętych tu i tam, a każda z własnymi technologiami. Przez chwilę AC pracował dobrze, nawet w Europie. Wyszli odpowiednie inżynierom wspierać rozwój swoich produktów.

Po Yahoo! chce rozwijać się w Azji i będzie spadać wielu swoich stronach internetowych. Musieli ujednolicić ich infrastruktury. To byłoby zbyt trudne, aby zatrudnić i przeszkolić deweloperów w różnych językach. Yahoo! chciał jednorodnego środowiska.

Nie było zbyt trudno przekonać inżynierów do zmiany narzędzi pracy?

RL: Jeśli rzeczywiście było czasami trudne, niektórzy odmówili migrować. To zdenerwowany więcej niż jeden, ale szczerze mówiąc niektóre z ich technologii były po prostu nieskuteczne lub niezgodne z proponowanych stron. A tak w ogóle, migracja była nieunikniona.

Po przejście odbywa pracowałem z inżynierami, dbając o rekrutacji lub public relations. Przejąć odpowiedzialność za rozwój największego stronie internetowej było bardzo ciekawe wyzwanie, ale po zakończeniu pracy, nie miałem zbyt wiele powodów do pozostania.

Słyszymy coraz więcej o JavaScripcie jako node.js serwerowych Co sądzisz o tej technologii?

RL: Myślę, że może być zainteresowanie wykorzystaniem tego samego języka po stronie klienta i po stronie serwera, chociaż dwa nie są identyczne.

Myślisz, że to nigdy nie będzie tak silny i rozwinął PHP?

RL: Myślę, że będzie to zależeć od ekosystemu i które pozwoli deweloperom stron trzecich. Na przykład, jeśli nie obsługuje bazę danych LDAP tak to po prostu niepotrzebne. Bazy danych są dziś bardzo ważne.

Jaki jest Twój ulubiony frameworkiem?

RL: Och nie, oni wszyscy kolesie! Starają się być zbyt ogólne chcąc zaspokoić potrzeby wszystkich. W końcu to nie działa. Wolę wyspecjalizowanych struktur, takich jak Drupal czy WordPress.

Wreszcie, co o PHP 6?

RL: W chwili obecnej nie mamy cel do uwolnienia PHP 6, po prostu dlatego, że nie ma wystarczającej liczby deweloperów. Naszym początkowym celem było wsparcie Unicode. Ale to wymaga dużo pracy dla programistów, ponieważ ich rozszerzenia nie były funkcjonalne. W końcu zdecydowałem się zatrzymać wszystko i przenieść wolniej iz mniejszych odstępach transistion.

dziękuję.Edytowany na 12/07/2012 o 9:52